دوازده نکته برای آموزش آنلاین به دانشجویان علوم پزشکی در پاندمی COVID-19

دوازده نکته برای آموزش آنلاین به دانشجویان علوم پزشکی در پاندمی COVID-19


COVID-19 جامعه آموزش را به سه دلیل با چالش بی سابقه ای روبرو می کند:


 1) سرایت شدید ویروس و خطر مرگ و میر 
 2) تغییرات روزانه در راهنمایی ها و دستورالعمل های مقامات دولتی و کشوری 
3) عدم شناخت ویروس


 برای کمک به کاهش تأثیر ویروس در جامعه، ارگان های آموزشی اقداماتی را برای محدود کردن شیوع ویروس با کاهش تراکم جمعیت در دانشگاه ها انجام داده اند. طبق گزارشات یونسکو، 46 کشور در پنج قاره مختلف تعطیلی دانشگاه ها را برای جلوگیری از گسترش COVID-19 از 12 مارس 2020 اعلام کردند. این روش منجر به تحول سیستم آموزش در محل و انتقال آن به محیط های کاملاً مبتنی بر وب شده است که چالش های بزرگی را برای آموزشگاه ها و اساتید، به ویژه ارگان های آموزشی فاقد تجربه و امکانات مربوطه تحمیل کرده است.

 


 با درک شرایط همه گیری، پنج نکته برای دانشگاهها ارائه شده است که اساتید را قادر می کند تدریس از راه دور خئد را هدفمند تر کنند:
(1)    کل سخنرانی را به فیلم تبدیل نکنید ، 2) فقط به فیلم زنده اتکا نکنید ، 3) تعامل و بازخورد داشنجویان را تشویق کنید ، 4) ارتباط پیوسته با دانشجویان را حفظ نمایید ، و 5) تمرکز بیشتری بر روی دانشجویان مبارز داشته باشید.


اگرچه این توصیه ها برای همه دانشکده ها و آموزشگاه ها بوده که میتواند برای دانشکده های پزشکی بسیار متفاوت باشد.
برای جبران تغییرات در روند آموزش طی COVID-19، بیشتر دانشگاه ها، از جمله دانشگاه های متخصص در آموزش پزشکی،  قانون رعایت فاصله اجتماعی را برای تعلیق فعالیت های آموزش در محل اجرا کرده اند. این روش به عنوان یکی از موثرترین استراتژیهای پیشگیری، از ابتدای ظهور COVID-19 تا انتظار تولید واکسن و یا درمان شناخته شده است.

 


 چین در اواسط فوریه سال 2020 با دستور وزارت آموزش و پرورش چین (MOE) خواستار تعطیلی دانشگاه شد و این سیاست تا زمان ارائه این مقاله همچنان فعال است. طبق بیانیه وزارت امور خارجه چین، تا 4 آوریل 2020 ، 1454 موسسه آموزش عالی بصورت آنلاین فعالیت می کردند و حدود 7.133 میلیون جلسه آنلاین با بیش از 95،000 استاد و 1.18 میلیارد دانشجو. به همین ترتیب، مرکز ملی توسعه آموزش مشاغل بهداشتی (NCHPED) از همه موسسات پزشکی وابسته نظر سنجی کرد تا پس از تحول روند آموزش و تغییر رویه به حالت مجازی و آنلاین، گزارش "بهترین روش ها" را ارائه دهند. این گزارش ها، ارزش زیادی را در اختیار دانشگاه ها و مراکز آموزشی قرار می دهند. 


شکل 1. تمام دوازده نکته برای آموزش آنلاین دانشجویان پزشکی تحت COVID-19
(درصدها نسبت گزارش های جمع آوری شده در رأی تایید به نکته ها را نشان می دهد)

12 نکته برای آموزش به دانشجویان پزشکی در پاندمی کرونا


نکته اول: از قبل برای ایجاد اختلال در آموزش حضوری آماده شوید


مانند بسیاری از موسسات بخش آموزش، اکثر دانشکده های پزشکی نمی توانند شیوع ویروس را پیش بینی کنند و بنابراین زمان کافی برای آماده سازی آموزش آنلاین را با این حجم از کاربران در این مدت کوتاه ندارند. 


برای آن دسته از مراکز آموزش عالی که از تجربه و یا زیرساخت های یادگیری الکترونیکی ضعیف تری برخوردار هستند، موانع زیادی وجود دارند که می توانند به صورت تصاعدی افزایش یابند. در نتیجه، مواجه شدن با مشکلات غیرمنتظره هم در آموزش آنلاین و هم در سیاستگذاری نهادی در حین این تحول امری قابل اجتناب است.

بنابراین باید استراتژی هایی تدوین شود تا فرد بتواند از خود را با تغییرات به وجود آمده در آموزش نوین تطبیق دهد. برای مثال، استراتژی های لازم برای تغییر جهت از سخنرانی های حضوری به سخنرانی های ویدیویی یا مجازی، به روش های سخنرانی ضبط شده آموزش وجود دارد. 


طبق گزارشات "بهترین روش ها"، اساتید و مدیران دانشگاهی اظهار که تصمیمات مربوط به فعالیتهای آموزشی می تواند از خارج از انتظارات باشند. این غیر منطقی است که تصور کنیم به محض تصمیم گیری یا تنظیم چارچوبی برای رویکردهای حضوری، باید به روش از پیش تعیین شده پایبند بود. (1) توسعه روش های جایگزین برای آموزش آنلاین و / یا (2) ایجاد ماژول های یادگیری آنلاین نه تنها به تجهیزات کلاس، امنیت شبکه، آشنایی با عملیات، برنامه ریزی محتوای درس بستگی دارد بلکه به اداره کلاسها توسط اساتید نیز وابسته است. از اقدامات خوب می توان به تعیین بسترهای نرم افزاری مورد استفاده برای عملکردهای مختلف و هم چنین تعریف کد تعامل برای تنظیم فعالیت های آنلاین دانشجویان اشاره کرد.

 

تاریخ انتشار: 18 Nov 2020
منبع: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10872981.2020.1854066

ترجمه شده توسط دپارتمان آموزش آوید
 

لطفاً منتظر بمانید...