برای اطلاع از آخرین دوره ها کلیک کنید

بررسی 10 روند فناوری آموزشی در سال 2020 و 2021  در جهان

اگر شما یک استاد خلاق هستید، استفاده از روندهای نوین آموزشی برای شما ضروری است. با این حال، حتی با وجود این فهرست، انتخاب مناسب‌ترین ابزار کمک آموزشی به روز به عهده شماست. در اینجا ما 10 روند فناوری آموزشی جدید را انتخاب و برای شما به اشتراک گذاشته ایم:
 1- یادگیری الکترونیکی (eLearning)
به دلیل شیوع سریع COVID-19 و تعطیلی دانشگاهها، آموزش از راه دور یک شبه به برترین روند فناوری آموزشی 2020 تبدیل شد. این امر منجر به افزایش تقاضا برای پلتفرم های آموزشی آنلاین شد. آموزش الکترونیکی آموزشی است که به صورت مجازی و از راه دور ارائه می شود که می تواند فعالیت های آنلاین مبتنی بر اسلاید باشد، یا همچنین می تواند یک دوره آنلاین باشد که به کسب و کارها کمک می کند مهارت های لازم را به کارکنان خود آموزش دهند.
با آموزش الکترونیکی، محتوای آموزشی از طریق رایانه، لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی‌های هوشمند به دانشجویان ارائه می‌شود. نه تنها در زمان صرفه جویی می شود، بلکه راههای زیادی را برای یادگیری تعاملی باز می کند. فراگیران به جای اینکه در یک تجربه منفعل باشند، می توانند آنچه را که نیاز دارند به سرعت و به آسانی در هر کجا که هستند یاد بگیرند. 
در آموزش الکترونیکی، یادگیرندگان از طریق خواندن یا مشاهده محتوا در دانش غوطه ور می شوند، این امر نحوه ارائه آموزش را تغییر می دهد. همچنین، بسیاری از دوره‌های آموزش الکترونیکی شامل انیمیشن، پادکست و ویدیو هستند که یک تجربه یادگیری چندوجهی و عملی ایجاد می‌کنند.
نکته آخر این است که اگرچه آموزش الکترونیکی برای مدت طولانی وجود داشته است، اما همچنان قابل استفاده باقی مانده و به طور مداوم در حال توسعه است. اساتید از مزایای فناوری برای مؤثرتر کردن یادگیری استفاده می کنند. به همین دلیل است که امروزه دوره های آموزشی آنلاین و ترکیبی بیشتری تولید می شود.
تنوع از ویژگی های برجسته پلتفرم های یادگیری آنلاین است. می‌توانید از طریق جلسات گروهی به دانشجویان به صورت لایو (همزمان) آموزش دهید، یا می‌توانید از روش‌های ضبط شده (ناهمزمان) با طیف گسترده‌ای از رسانه‌ها و عملکردهای دیجیتال در دسترس برای غنی‌سازی درس‌ها استفاده کنید. یک پلت فرم یادگیری آنلاین خوب همچنین می تواند با یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS) ترکیب شود تا بتوانید نتایج یادگیری دانشجویان خود را پیگیری کنید.


2- یادگیری با کمک فیلم آموزشی (Video-Assisted Learning) 
در سال‌های اخیر، یادگیری به کمک ویدیو به عنوان نمایشگر کلاس درس محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. «روز ویدیویی (video day)» دیگر تلویزیونی نیست که در کلاس درس نمایش داده میشود. با اینترنت و دستگاه های دیجیتال، هر روز می تواند یک "روز ویدئو" باشد.
این روند همچنین در شرایط آموزش از راه دور که دانشجویان از طریق صفحه نمایش کامپیوتر یاد می گیرند، رونق می گیرد. ویدیوها و فیلم های آموزشی، برای غنی سازی دروس و قابل فهم کردن محتوا بسیار مفید هستند. نتایج یادگیری در دانشجویان را بهبود می بخشد و بار کاری اساتید را کاهش می دهد.


3- تکنولوژی بلاکچین (Blockchain Technology)
دفتر کل توزیع شده (DLT) Distributed Ledger Technology از بلاک چین، مزایای بسیاری برای آموزش، به ویژه ذخیره سازی داده ها به ارمغان می آورد. هر بار که داده‌های جدیدی اضافه می‌شود، "بلوک" دیگری به سیستم اضافه می‌شود، بنابراین ذخیره‌سازی از نظر فنی نامحدود است. به طور همزمان، داده ها رمزگذاری شده و در چندین رایانه موجود در شبکه توزیع می شود. این تراکنش داده ها را غیرمتمرکز و شفاف می کند.
فناوری بلاک چین در دوره‌های آنلاین باز گسترده (MOOCs) و پورتفولیوهای الکترونیکی برای تأیید مهارت‌ها و دانش استفاده می‌شود. سیستم های DLT در سیستمهای آموزش الکترونیک، مشکلات احراز هویت، مقیاس و هزینه را حل خواهند کرد. علاوه بر این، می تواند به دانشجویان کمک کند تا دستاوردهای خود را منتشر کنند.


4- کلان داده ها (Big Data Will Get Bigger)
برای برآوردن نیازهای فراگیران، تجربه یادگیری باید شخصی شود. و با گسترش COVID-19 و یادگیری آنلاین، اکنون داده های بزرگتری نسبت به قبل داریم. طراحان دوره های آموزشی اطلاعات جامعی در مورد تجربیات فراگیران برای سفارشی سازی و ارائه دوره در قالب مناسب می توانند به دست بیاورند. برخی از اطلاعاتی که باید به دنبال آن باشید عبارتند از موضوع دوره، ثبت نام دانشجو، عملکرد یادگیرنده (زمان هر دوره، اتمام، نتیجه آزمون)، و بازخورد یادگیرنده (رتبه بندی، نظرسنجی).


5- هوش مصنوعی (AI) (Artificial Intelligence)
هوش مصنوعی در حال حاضر در بازار EdTech در ایالات متحده  به اصطلاح "مد روز" است. مردم پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۱، هوش مصنوعی می‌تواند به روند اصلی در این کشور تبدیل شود و بیش از ۴۵ درصد رشد کند. چرا این روند در یکی از بزرگترین بازارهای جهان برای EdTech در حال رونق است؟ اول از همه، هوش مصنوعی می‌تواند فعالیت‌های اساسی در آموزش، مانند درجه‌بندی را خودکار کند. اکنون این امکان برای اساتید وجود دارد که به طور خودکار نمره گذاری سوالات چندگزینه ای و پر کردن سوالات را انجام دهند. بنابراین، درجه بندی خودکار نوشته های دانشجویان ممکن است خیلی عقب نباشد.
علاوه بر این، هم یادگیرندگان و هم مربیان می توانند از هوش مصنوعی بهره ببرند. به عنوان مثال، دانشجویان می‌توانند از اساتید هوش مصنوعی کمک بگیرند، زمانی که اساتید آنقدر مشغول هستند که نمی‌توانند به همه دانشجویان رسیدگی کنند. همچنین، برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند هم به یادگیرندگان و هم به مربیان بازخورد مفید بدهند. به همین دلیل است که برخی دانشگاهها از سیستم‌های هوش مصنوعی برای نظارت بر پیشرفت دانشجویان و هشدار دادن به اساتید در صورت بروز مشکل در عملکرد دانشجویان استفاده می‌کنند. بنابراین، خیلی دور از ذهن نیست که هوش مصنوعی یک دستیار قدرتمند برای آموزش در کلاس باشد. 


6- تحلیل یادگیری (Learning Analytics)
چشم انداز فعلی تجزیه و تحلیل یادگیری به طور چشمگیری گسترش یافته است، به ویژه برای آموزش عالی. تجزیه و تحلیل یادگیری به اساتید اجازه می دهد تا یادگیری دانشجویان را فقط از طریق وب اندازه گیری و گزارش کنند. از این رو، درک بهتر و بهینه سازی یادگیری برای آنها امکان پذیر است. وقتی اساتید نتایجی را از فرآیندهای یادگیری دانشجویان به دست می آورند، می‌توانند دانش و کسب مهارت دانشجویان را بر این اساس بهبود بخشند. به عنوان مثال، اساتید می توانند ببینند که دانشجویان از چه نوع اطلاعاتی (متن، تصاویر، اینفوگرافیک ها یا فیلم ها) بیشتر لذت می برند و در درس های بعدی خود بیشتر از آن استفاده کنند. همچنین، اساتید می توانند متوجه شوند که چه بخش هایی از دانش به طور موثر ارائه نشده است و دفعه بعد آنها را تقویت کنند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل یادگیری به اساتید کمک می کند تا دانشجویانی را که ممکن است دارای چالش های تحصیلی یا رفتاری باشند را شناسایی کنند. پس از آن، اساتید می توانند راهی برای کمک به دانشجویان برای دستیابی به پتانسیل های کامل خود ایجاد کنند.

 

7-  بازی سازی (Gamification)
اگر به دنبال راهی برای تبدیل یادگیری به یک فرآیند سرگرم کننده تر و جذاب تر هستید، گیمیفیکیشن مناسب ترین گرایش فناوری آموزشی است. دلیلی وجود ندارد که دانشجویان فعالانه در بازی های کلاسی شرکت نکنند. دانشجویان می توانند در حین شرکت در فعالیت های بازی هیجان انگیز، یاد بگیرند و تمرین کنند. عناصر بازی به ایجاد یک محیط یادگیری خنده دار و مثبت برای یادگیری کمک می کند.

 

8- آموزش همه جانبه با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (Immersive Learning With VR And AR)
از زمانی که واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) وارد آموزش شدند، تجربه یادگیری دستخوش تغییرات فوق‌العاده‌ای شده است. افزایش تقاضا برای یادگیری تجربی باعث پیشرفت یادگیری با VR و AR می شود.
یادگیری بسیار تعاملی تر از روش های سنتی شده است. در حالی که VR یک واقعیت ساخته شده را ارائه می دهد، AR نمای پیشرفته ای از یک تصویر واقعی ارائه می دهد. بنابراین، آن‌ها به توضیح مفاهیم پیچیده‌ای کمک می‌کنند که تصاویر ساده یا حتی آزمایش‌های عملی یک آزمایشگاه نمی‌توانند به دانشجویان نشان دهند. به عنوان مثال، VR زمانی که در یک دوره آموزشی پزشکی شرکت می کنید بسیار مفید است. VR فرصتی را برای دانشجویان ایجاد می کند تا جراحی های دنیای واقعی را در یک محیط کم خطر تجربه کنند.

 

9- مدل آموزشی  STEAM
برنامه های مبتنی بر STEAM پیشرفت جدید EdTech نسبت به برنامه های STEM هستند. این روند جدید EdTech از محتوای معنی دار علوم، فناوری، مهندسی، هنر (عنصر جدید) و ریاضی برای حل مسائل دنیای واقعی از طریق فعالیت های یادگیری عملی و طراحی خلاقانه استفاده می کند.

با توجه به مزایای STEAM، اولین مورد این است که به دانشجویان کمک می کند تا به طور فزاینده ای در مورد دنیای اطراف خود کنجکاو شوند. علاوه بر این، محیط امنی را برای یادگیرندگان ایجاد می کند تا ایده های خود را در حین تفکر خارج از چارچوب بیان و تجربه کنند. راحتی یادگیری عملی همچنین به دانشجویان کمک می کند تا بهتر با دیگران همکاری کنند.


 10- رسانه های اجتماعی در یادگیری (Social Media In Learning)
آیا تا به حال فکر کرده اید که رسانه های اجتماعی بخشی از فرآیند یادگیری باشند؟ وقتی هر دانشجو، چه جوان و چه بالغ، زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی صرف می کند، چرا آن را به ابزاری قدرتمند برای تقویت یادگیری تبدیل نکنیم؟
ایده استفاده از رسانه های اجتماعی برای آموزش اینگونه به وجود آمد. بسیاری از مؤسسات آموزشی استفاده از رسانه های اجتماعی را به عنوان یک ابزار ارتباطی که در آن دانشجویان می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند، آغاز کرده اند. دانشجویان می‌توانند مطالب مطالعه شده را به اشتراک بگذارند، با دیگران در یک گروه بحث کنند، یا به راحتی در مورد پست دیگران نظر دهند. حتی یک ویدیوی آموزشی می تواند در رسانه های اجتماعی منتشر شود. 
 

 

منبع: https://elearningindustry.com/

ترجمه شده توسط دپارتمان آموزش پزشکی آوید 

لطفاً منتظر بمانید...